چیدمان فرش, خرید فرش

همه چیز درباره خرید فرش بر اساس سبک فرش

یکی از نکاتی که در انتخاب و خرید فرش مناسب بسیار تأثیرگذار است و دانستن آن در نتیجه‌ی کار به خوبی خود را نشان می‌دهد، توجه به سبک فرش است. در سراسر دنیا سبک‌های بسیاری برای بافت فرش وجود دارد که هر کدام برخاسته از فرهنگ آن منطقه است. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره‌ی این سبک‌ها بیشتر بدانید.

خرید فرش بر اساس سبک

سبک‌های بسیاری در دکوراسیون داخلی وجود دارد که در خرید فرش از آن‌ها تبعیت می‌شود. سبک‌های مدرنیسم، کوبیسم، کلاسیک، نئوکلاسیک و غیره از انواع آن هستند.

فرش آرت دکو مجموعه‌ای از این سبک‌ها است و در طراحی دکوراسیون مدرن بیشترین طرفدار را دارد. این نوع فرش دارای نقش‌های تجسمی با جزئیات پیچیده است و با استفاده از رنگ‌های خاص بافته می‌شود.

فرش مراکش مجموعه‌ای از الگوهای هندسی و انتزاعی است. این فرش بیشتر شبیه فرش‌های ترکیه بافته می‌شود و جایگاه ویژه‌ای در طراحی مدرن دارد.

در خرید فرش لایت فرش بوهمی ترکیبی از هنر قبایل و طرح‌های رمانتیک هنری پیچیده است. در بافت این فرش‌ها از رنگ‌های کاملاً خنثی یا برعکس کاملاً رنگی استفاده می‌شود. این فرش به سبک ایرانی بسیار نزدیک و در سبک مدرن بسیار پرکاربرد است.

گلیم هم یک نوع کفپوش دستباف است که در سبک ایرانی بسیار استفاده می‌شود. جنس آن ترکیبی از پشم و پنبه است و از رنگ‌های طبیعی تولید شده است.

فرش‌های قلاب بافی که بسیار در فرانسه، پرتغال و انگلیس رایج است و از جنس الیاف و پشم می‌باشد. این سبک فرش امروزه بسیار طرفدار پیدا کرده است. فرش آراچلی هم یکی از انواع فرش قلاب بافی است با این تفاوت که طرح برجسته می‌باشد.

خرید فرش پوست در ایران بسیار دیده می‌شود که از دباغی پوست و موی گاو تهیه می­گردد و گاه به صورت تابلو استفاده می‌شود. استفاده از این فرش‌ها در سبک مدرن و غربی بسیار رایج است.

فرش فلوکاتی که خاستگاه اصلی آن یونان است و کاملاً از پشم بافته می‌شود. این فرش یکی از فرش‌های ضخیم و پرحجم است و احساس راحتی بسیاری را به شما خواهد داد. از این فرش هم در امروزه در سبک مدرن استقبال می‌شود.

انواع فرش ایرانی بر اساس سبک

قبل از آن که به خرید فرش طرح دستباف و جایگاه فرش ایرانی در سبک مدرن بپردازیم، بهتر است با انواع سبک ایرانی آشنا شویم.

در بحث خرید فرش، طرح‌های ایرانی معمولاً از نظر سبک محلی دسته بندی می‌شوند. سبک محلی منظور منطقه‌ای است که فرش در آن بافته می‌شود. در سبک شهری، ظرافت کار بسیار بالا است و از طرح‌های ویژه‌ای استفاده می‌شود. در میان سبک شهری فرش اصفهان و تبریز بسیار شهرت دارد.

سبک روستایی دارای طرح‌های بسیار ساده و ابتدایی است چون بدون نقشه و ذهنی بافته می‌شوند. ابعاد سبک روستایی معمولاً کوچک است و شامل کناره، خرک، قالیچه و غیره می‌شود.

سبک عشایری هم مشابه سبک روستایی است اما با نقوش مختص ایل نشینان. این فرش در مقایسه با سبک شهری و روستایی ظرافت ندارد. گبه، پشتی، سفره و غیره از انواع سبک عشایری هستند.

جایگاه فرش ایرانی در سبک مدرن

هنوز هم کسانی هستند که باور دارند سبک ایرانی یک سبک سنتی است و با سبک مدرن همخوانی ندارد اما امروزه سبک ایرانی با حفظ اصالت اما در طرح و نقشه‌ای مدرن عرضه می‌شود و طرفداران خرید فرش مدرن را پوشش می‌دهد. بیشتر طرح‌های فرش ایرانی در سبک مدرن قابل استفاده است. تنها باید توجه کنید که رنگ‌ها با بقیه‌ی وسایل منزلتان هماهنگی و همخوانی داشته باشد.

از طرفی در سبک کلاسیک می‌توانید از طرح لچک ترنج ایرانی، در سبک فانتزی از طرح‌های خشتی و از طرح افشان در ترکیبی از این دو سبک استفاده کنید.

بهتر است قبل از آن که تصمیم به خرید فرش بگیرید، تمامی نکات مهم در انتخاب فرش را در نظر بگیرید. رنگ فرش، سایز فرش، طرح فرش و سبک فرش از جمله این نکات است که تنها با دانستن چند قانون ساده در هر کدام می‌توانید خرید بسیار آسانی داشته باشید. توصیه می­کنیم با مطالعه‌ی این مقاله قبل از خرید فرش سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنید. امیدواریم با صرف دقت و سلیقه‌ی کافی خرید خوبی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *