فروشگاه اینترنتی روفرشی و فرش نساج باشی

ست کردن فرش با دکوراسیون داخلی؛ فرش را با چه چیزی ست کنیم؟

ست کردن فرش با دکوراسیون

فرش یکی از مهم ترین لوازم در خانه هر ایرانی است. امروزه فرش در طرح ها و رنگ های مختلف در بازار وجود دارد. حتی تنوع فرش امروزی، به شکل آن هم سرایت کرده است. به طوری که می توان فرش را به غیر از شکل مستطیلی به شکل دایره و مربع هم در بازار یافت. در این تنوع گسترده بسیار مهم است که انتخاب ما چگونه باشد. اینجاست که ست کردن فرش با دکوراسیون بیش از پیش مرود توجه قرار می گیرد.

زمانی که فرش در کنار دیگر لوازم خانه همچون مبل، پرده، دیوارها و… قرار می گیرد و چیدمان منزل ما را تشکیل می دهد، هماهنگی و چشم نوازی در بین این اجزا، ضرورت خود را نشان می دهد. اگر ترکیب این وسایل، ناهمگون و اشتباه باشد، علاوه بر ناسازگاری و زیبا نبودن باعث ایجاد ناراحتی روحی و روانی نیز می شود.

در این مقاله قصد داریم به بررسی نکات ست کردن فرش با دکوراسیون و سایر اجزا و لوازم خانه بپردازیم. این مقاله برای بانوان خوش سلیقه که به نظم و زیبایی و همگونی بین اجزا اهمیت می دهند به ویژه عروس خانم های عزیز بسیار مفید و کارآمد است.

فرش و سایر اجزا خانه

یکی از مهم ترین نکات در هنگام خرید فرش، توجه به دیگر لوازم خانه است. مدل مبلمان، رنگ آن، پرده، دیوار ها، رنگ دیوار و یا کاغذ دیواری از جمله نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد. حتی اگر کفپوش خانه از جنس یا رنگ و طرح خاصی است، باید در هنگام خرید به آن توجه داشته باشیم.

ست کردن فرش و مبل

برای ست کردن فرش با مبلمان می توانید انتخاب های متنوعی داشته باشید:

  • فرش و پارچه مبل: یکی از مواردی که می تواند به چیدمان خانه ما زیبایی بخشد هماهنگی بین فرش و رنگ روکش مبلمان است. در این گونه ست ها اگر پارچه مبل از رنگ های خنثی استفاده شده می توانید رنگ و یا طرحی شاد و پر انرژی برای فرش خود انتخاب کنید. همچنین اگر مبلمان شما طرحی شلوغ و یا پارچه ای در تناژ رنگی تیره دارد بهتر است که فرش را روشن انتخاب کنید.
  • فرش و چارچوب مبل: از آن جایی که فرش و مبل همیشه در کنار هم قرار می گیرد و اتصال این دو به وسیله پایه مبل انجام می شود، بسیار مهم است که هماهنگی بین رنگ این دو وجود داشته باشد. اگر رنگ پایه مبل تیره است پیشنهاد ما فرشی در رنگ روشن می باشد. مانند مبل با پایه قهوه تیره و فرش کرمی.
  • فرش و کوسن مبل: یکی از راه هایی که زیبایی خانه را دو چندان می کند، ست کردن رنگ کوسن یا بالشت های مبل با فرش است. برای مثال اگر از سبک های کلاسیک استفاده می کنید و کوسن های مبل دارای پارچه مخمل و یا تزیینات هستند، فرش های ایرانی و نقش های اصیل می تواند انتخابی هوشمندانه باشد. اما اگر سبک چیدمان خانه شما مینیمال است و بالشت هایی در طرح ها و رنگ های مختلف دارید، فرش های جدید در همین سبک به ویژه در تناژ طوسی بسیار تصویر زیبایی ایجاد می کند.

ست کردن فرش و دیوار

یکی از مواردی که باید در ست کردن فرش با دکوراسیون مورد توجه قرار گیرد، دقت به دیوار و اجزاء آن است. اینکه دیوار شما کاغذدیواری دارد یا رنگ شده است و چه تزئینات و تابلوهایی روی دیوار نصب شده، نقش مهمی در ست کردن فرش دارد.

  • فرش و کاغذ دیواری: اگر گل های درشت کاغذ دیواری های جدید توجه شما را جلب کرده و دیوارهای خانه شما را زینت بخشیده، باید بدانید که فرش هایی با طرح های پرگل و شلوغ منظره ای چندان جذاب ایجاد نخواهد کرد. اما اگر گل های ریز و رنگ های ملایمی در کاغذ دیواری شما به کار رفته، با انتخاب فرشی پر نقش و نگار می توانید چیدمان منزل خود را کامل کنید. مثلا فرشی که غالبا رنگ سفید دارد با کاغذ دیواری با گل های ریز صورتی و یا طلایی می تواند زیبا به نظر برسد.
  • فرش و رنگ دیوار: اگر دیوار های شما سفید است، پیشنهاد ما به شما برای ست کردن فرش، رنگ و طرح های شاد و زنده است. فرش هایی با طرح خلوت و رنگ های خیلی روشن و غالبا سفید با این دیوار ها می تواند در دراز مدت خسته کننده شود.

ست کردن فرش و پرده

در صورتیکه پرده های  خانه شما سفید، کرم و رنگ های روشن است؛ فرشی با رنگ متضاد مثل قهوه ای، سرمه ای و حتی قرمز منظره ای دلچسب می سازد. اما پرده های مخمل و رنگ تیره مانند قهوه ای و زرشکی یا سبز مخملی با فرش در طیف رنگ روشن یا خنثی به زیبایی ست می شود. البته اگر سبک پرده، سلطنتی و کلاسیک است باید این سبک در خرید فرش نیز در نظر گرفته شود.

ست کردن فرش و کفپوش

سرامیک، موکت، پارکت و… که برای کف ساختمان استفاده می شود بیشتر از سایر لوازم و اجزا به فرش نزدیک است. بنابراین هماهنگی این دو بسیار مهم است. اگر از پوشش موکت استفاده می کنید، موکت های با پرزهای بلند و طرح های خاص نیازی به فرش ندارند. استفاده از پارکت و سرامیک معمولا دست ما را برای انتخاب باز می گذارد. به شرط آن که پارکت قهوه ای تیره با فرش هم رنگش در کنار هم قرار نگیرد!

ست کردن فرش در رنگ های مختلف

در ست کردن فرش با دکوراسیون علاوه بر اینکه باید به اجزاء خانه دقت شود، باید در نظر داشته باشید که رنگ هر کدام از این اجزا نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

در حالت کلی ما با سه دسته رنگ روبرو هستیم؛ رنگ های سرد، گرم و خنثی. آشنایی با هر کدام از این دسته رنگ ها به انتخاب بهتر فرش و ست کردن آن با دکوراسیون کمک می کند.

  • رنگ های گرم رنگ هایی هستند که انرژی خاصی را به همراه دارند. به عبارت دیگر باعث ایجاد هیجان، تحریک اعصاب و حرارت می شود. این رنگ ها شامل رنگ قرمز، زرد، طلایی، نارنجی و صورتی است.
  • رنگ های سرد مانند آبی، سبز و نقره ای باعث ایجاد آرامش و یکنواختی می شود.
  • در این بین رنگ های خنثی که طیف طوسی هستند می توانند در کنار رنگ های گرم ایجاد تعادل کند. همانطور که امروزه ترکیب رنگ های طوسی-صورتی، طوسی-زرد، هم در صنعت مد و پوشاک و هم در فرش و دکور استفاده می شود. البته این طیف خنثی در کنار رنگ های سرد نیز جلوه ای خاص ایجاد می کند به ویژه اگر یک رنگ گرم در این ترکیب وجود داشته باشد؛ مثل طوسی- آبی و زرد.

ست کردن رنگ های مختلف فرش با لوازم خانه

اگرچه صحبت کردن در مورد رنگ فرش برای ست شدن با دکوراسیون نیاز به مقاله ای مجزا دارد و مدل های مختلفی باید به صورت کامل بررسی شوند؛ اما در اینجا به برخی از رنگ ها برای فرش اشاره کرده ایم

فرش سورمه ای

اگر این رنگ تیره و البته بسیار زیبا انتخاب شماست، می توانید برای ست کردن آن از رنگ های سفید، کرمی و طلایی بهره ببرید. مثلا فرش سرمه ای با مبلمان کرم یا سفید رنگ، ترکیب زیبایی است. هم چنین اگر سبک های سلطنتی و کلاسیک را می پسندید، ترکیب سورمه ای-طلایی می تواند جذابیت خاصی داشته باشد.

البته در استفاده از این رنگ ها در کنار هم نباید زیاده روی کرد. در سبک های اسپورت یا مینیمال نیز رنگ سورمه ای با طوسی و نقره ای نیز انتخاب خوبی است. حتی در این سبک از رنگ زرد نیز می توانید استفاده کنید. مثلا فرش سورمه ای- طوسی با مبلمان زرد در سبک مینیمال بسیار چشم نواز است.

استفاده از رنگ های متضاد نیز می تواند انتخاب جذابی باشد؛ مانند قرمز و سورمه ای، ترکیب رنگی گرم با سرد.

فرش فیلی/ طوسی

در نمای کلاسیک رنگ فیلی و در نمای مینمیال و اسپورت رنگ طوسی خواهان زیادی دارد. این رنگ که در طیف خنثی قرار دارد، اگر هوشمندانه انتخاب شود می تواند در هر سبکی با رنگ های سرد و گرم و حتی خنثی با تناژ متفاوت به راحتی هماهنگ شود. مانند طوسی تیره و نقره ای، طوسی و زرد (طلایی).

فرش قرمز

این رنگ گرم و بسیار پر طرفدار اگر به درستی با سایر لوازم ست شود، از جمله ترکبیات جذاب به شمار می آید. مانند فرش قرمز و مبلمان سبز ( زببایی گل رز را تصور کنید!)، قرمز و کرم و مجددا رنگ متعادل کننده طوسی در کنار رنگ جذاب قرمز، نشان دهنده سلیقه صاحب خانه است.

نتیجه گیری

در کل باید بدانیم که مهم ترین نکته در خرید لوازم خانه، تعیین سبک چیدمان است. اگر ما ندانیم که کلاسیک می خواهیم یا مینیمال، در هنگام خرید بسیار سردرگم می شویم و در نهایت با یک ناهماهنگی ناراحت کننده ای روبرو خواهیم شد.

پس از تعیین سبک چیدمان به سراغ رنگ های مورد علاقه تان بروید. اکنون موقع آن رسیده که برای این رنگ ها یک مجموعه رنگ هماهنگ با هر کدام تهیه کنید مثلا رنگ قرمز با طوسی و زرد، رنگ کرمی با قرمز و طوسی و… اکنون این رنگ ها را بین فرش، مبلمان و پرده پخش کنید. مثلا فرش طوسی با مبل سبز و پرده ای از ترکیب این دو و یا حتی ترکیب زرد و طوسی. در پایان یک نکته کلی را در نظر بگیرید که هیچگاه رنگ های تیره را در کنار هم بدون تعادل و رنگ خنثی استفاده نکنید. به همین ترتیب رنگ های روشن را.

اشتراک گذاری:

در telegram به اشتراک بگذارید
Telegram
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی ما

جدیدترین مقالات مجله نساج باشی

از جدیدترین اتفاقات مطلع شوید

عضویت در خبرنامه نساج باشی

جدیدترین اطلاعات، تخفیف ها، کمپین ها و مسابقات را در ایمیل خود دریافت کنید

مقالات مرتبط

فروشگاه
0 علاقه مندی
0 آیتم سبد خرید
حساب کاربری