فروشگاه اینترنتی روفرشی و فرش نساج باشی

روش های نگهداری از روفرشی

روش های نگهداری از روفرشی

همان طور که می دانید فرش های ماشینی برخلاف فرش دستباف با گذشت زمان و پا خوردن ارزش خود را از دست داده و دیگر درخشش اولیه را نخواهند داشت. روفرشی ها به عنوان محافظ فرش امروزه بسیار پرکاربرد هستند. از آنجایی که فرش قیمت بالایی دارد و تعویض آن کار ساده ای نیست باید با استفاده از روفرشی طول عمر مفید آن را افزایش داد. در این بین اما نگهداری از روفرشی نیز خود مسئله ای مهم است. اینکه با استفاده از روش ها و تکنیک هایی عمر روفرشی را افزایش دهیم. 

به طور کلی روفرشی هم به عنوان محافظ فرش باید به درستی نگهداری شود. درست است که قیمت روفرشی در مقایسه با فرش بسیار پایین تر است اما نگهداری صحیح آن اهمیت زیادی دارد. بر خلاف گذشته که روفرشی تنها حفاظت از فرش را بر عهده داشت امروزه بر زیبایی دکوراسیون داخلی منزل نیز تاثیرگذار است. بسیاری از افراد در هنگام حضور برخی مهمانان، روفرشی را جمع نمی کنند. با توجه به تنوع طرح و رنگ روفرشی ها در بازار و زمانی که صرف انتخاب این محصول می شود نباید ارزش آن را نادیده گرفت.

برای خرید روفرشی کلیک کنید

در این مطلب قصد داریم در مورد برخی از روش های نگهداری از روفرشی صحبت کنیم. توجه به نکات گفته شده در این مقاله به حفظ کیفیت روفرشی و افزایش طول عمر مفید آن کمک خواهد کرد. 

جارو زدن و تمیز نگه داشتن روفرشی

جارو زدن مداوم روفرشی و تمیز نگه داشتن آن نیاز به شستشو را کاهش می دهد. قطعا شستن زیاد روفرشی باعث آسیب دیدن بافت و درخشش آن خواهد شد. اصولا جارو زدن روفرشی های کش دار به دلیل ثابت بودن روی فرش به سادگی انجام می شود. 

شستشوی مناسب

روفرشی هم مانند فرش با گذشت زمان نیاز به شستشو پیدا می کند. هر چند که فلسفه استفاده از روفرشی این است که فرش ها دیرتر کثیف شوند. روفرشی ها غالبا نازک و سبک هستند و به راحتی می توان شستشوی آن ها را در منزل انجام داد. 

حتما هنگام خرید روفرشی از فروشنده بپرسید که بهترین روش برای شستشوی آن چیست. جنس الیاف به کار رفته در انواع مختلف روفرشی تفاوت هایی دارد که حتما باید حین شستشو مورد توجه قرار گیرد. اگر قصد شستن روفرشی در ماشین لباسشویی را دارید حتما به وزن روفرشی و ظرفیت دستگاه دقت کنید. 

عدم مرطوب نگه داشتن روفرشی

حتما پس از شستن روفرشی آن را در فضای مناسب و آزاد پهن کنید تا آب آن به خوبی گرفته شده و هوا بخورد. در غیراینصورت روفرشی بوی بدی به خود گرفته و بافت آن به مرور دچار پوسیدگی خواهد شد. این یکی از مهمترین اصول شستشوی روفرشی و همچنین نگهداری از روفرشی است.

در صورتی که بر روی قسمتی از روفرشی آب ریخت یا پس از لکه گیری قسمت هایی از آن کمی رطوبت پیدا کرد حتما روفرشی را در فضای آزاد پهن کنید تا به خوبی خشک شود. متاسفانه این مورد را بسیاری از افراد رعایت نمی کنند و همین موضوع باعث کاهش عمر روفرشی می شود.

لکه گیری سریع روفرشی

نگهداری از روفرشی

در صورتی که قسمتی از روفرشی لکه شد به سرعت اقدام به لکه گیری کنید چون با خشک شدن لکه احتمال برطرف شدن آثار آن نیز کمتر خواهد شد. همچنین با گذشت زمان و ثابت شدن اثر لکه نیاز به وارد آوردن فشار زیاد برای از بین بردن آن وجود دارد و همین کار می تواند باعث آسیب دیدن بافت روفرشی و یا پارگی آن شود. 

برای لکه گیری روفرشی باید از مواد شوینده مطمئن استفاده کنید. بسته به نوع لکه ممکن است مواد شوینده متفاوتی نیاز باشد. با این حال، هیچ چیز مهمکتر از سرعت در لکه گیری نیست.

پهن کردن صحیح روفرشی

حتما دقت کنید که روفرشی به صورت صحیح روی فرش پهن شده باشد. جمع شدن گوشه های روفرشی و سر خوردن مداوم آن می تواند منجر به از دست رفتن ظاهر اولیه آن شود. بنابراین اگر از روفرشی های بدون کش یا ساده استفاده می کنید آن را به گونه ای پهن کنید که به سرعت جمع نشود. 

برای این کار می توانید قسمتی از روفرشی را زیر پایه های مبل ثابت کنید. اصولا جمع شدن روفرشی از سمت خواب فرش اتفاق می افتد. بنابراین بهتر است آن قسمت از روفرشی که در جهت خواب فرش قرار دارد زیر پایه های مبل ثابت شود. سایر قسمت ها به دلیل اصطکاک ناشی از مخالفت با جهت خواب فرش سر نمی خورند. 

عدم تماس با اشیای نوک تیز و داغ

دقت داشته باشید که هنگام قرار دادن روفرشی زیر پایه های مبل بافت آن آسیب نبیند. این کار را با حوصله انجام دهید. همچنین می توانید برای جلوگیری از آسیب دیدن بافت روفرشی و پرس شدن بافت فرش زیر آن از زیر پایه ای برای پایه مبل ها استفاده کنید. از گذاشتن اجسام داغ مانند اتو- کتری و یا قابلمه داغ بر روی روفرشی خودداری کنید. دقت کنید که روفرشی در اطراف بخاری بیش از حد حرارت دریافت نکند. 

جمع کردن روفرشی

در ایام نوروز و مواقعی که چندین روز مهمان دارید و می خواهید روفرشی ها را جمع کنید حتما این کار را با حوصله و دقت زیاد انجام دهید. روفرشی ها را به صورت مرتب تا کرده و داخل کمد قرار دهید. هرگز روفرشی را تا نکرده مچاله نکنید. این کار باعث چروک شدن روفرشی شده و پس از پهن شدن به خوبی روی فرش قرار نمی گیرد و ظاهر مناسب خود را از دست می دهد. 

استفاده از روفرشی در مسافرت و پیک نیک

روش نگهداری از روفرشی

روفرشی های سبک برای استفاده در مسافرت و پیک نیک بسیار مناسب هستند. اما باید دقت داشت که روفرشی در محیطی کاملا خشک و تمیز پهن شود. پیش از تا زدن روفرشی و قرار دادن در صندوق ماشین حتما آن را به خوبی تکان دهید تا خاک آن گرفته شود. 

سایز روفرشی

حتما در انتخاب روفرشی به سایز فرش های منزلتان دقت کنید. بهتر است روفرشی هم اندازه فرش شما باشد. این کارباعث زیباتر شدن فضای منزل شما نیز خواهد شد. اگر روفرشی از فرش شما بزرگتر باشد باید قسمتی از آن را تا بزنید که به بافت روفرشی آسیب می زند. همچنین اگر روفرشی از فرش شما کوچکتر باشد مجبور به استفاده از دو یا چند روفرشی خواهید بود که علاوه بر ایجاد ظاهر نامناسب برای منزل جارو کردن آن ها نیز سخت تر خواهد شد که همین مورد و جمع شدن مداوم گوشه های روفرشی در کاهش عمر مفید آن موثر خواهد بود.  

توجه به کیفیت روفرشی هنگام خرید

حتما در هنگام خرید روفرشی از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید. برای خرید روفرشی های با کیفیت به فروشگاههای معتبر مراجعه کنید. روفرشی های بیش از حد نازک و بی کیفیت دوام چندانی نداشته و نمی توانند به خوبی از فرش های گرانبهای شما محافظت کنند. دقت کنید همیشه قیمت بالای روفرشی دلیلی برای بالا بودن کیفیت آن نیست. 

خوشبختانه در نساج باشی بهترین و باکیفیت ترین انواع روفرشی عرضه شده است. شما می توانید با تضمین کیفیت و اصالت، اقدام به خرید روفرشی کنید. در این صورت اگر نکات بیان شده در بالا را به خوبی رعایت کنید، عمر روفرشی باکیفیت شما بسیار زیاد خواهد بود.

اشتراک گذاری:

در telegram به اشتراک بگذارید
Telegram
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی ما

جدیدترین مقالات مجله نساج باشی

از جدیدترین اتفاقات مطلع شوید

عضویت در خبرنامه نساج باشی

جدیدترین اطلاعات، تخفیف ها، کمپین ها و مسابقات را در ایمیل خود دریافت کنید

مقالات مرتبط

فروشگاه
0 علاقه مندی
0 آیتم سبد خرید
حساب کاربری