فروشگاه اینترنتی روفرشی و فرش نساج باشی

تراکم فرش یعنی چه؟

تراکم فرش چیست؟

برای خرید فرش باید به نکات مختلفی توجه داشته باشیم. این نکات ممکن است مربوط به رنگ و طرح فرش باشد و یا نوع بافت و تولید این محصول مهم در دکوراسیون داخلی. در هر صورت باید اطلاعات کافی در مورد فرش و ویژگی های آن داشته باشیم تا بهترین خرید را انجام دهیم. تراکم فرش نیز یکی از این موارد است که نمی توان بدون دانش نسبت به آن، اقدام به خرید فرش کرد.

برای تجربه خرید بهتر فرش با قیمت و کیفیت مناسب، باید در هنگام خرید به شانه و تراکم فرش به صورت ویژه ای دقت شود. عدم توجه به تراکم فرش ممکن است در مقایسه فرش ها با هم شما را دچار خطا کند! پس در هنگام بررسی فرش ها به صورت ویژه تراکم آن را هم بررسی کنید.

در این مطلب به صورت خلاصه به توضیحاتی در مورد تراکم، مقایسه آن با شانه فرش و نکاتی پیرامون نقش تراکم فرش در انتخاب آن خواهیم پرداخت. اگر قصد خرید انواع فرش را دارید، این مطلب می تواند به شما برای انتخاب صحیح کمک کند.

تراکم فرش چیست؟

تراکم فرش واژه ای است که برای فرش ماشینی به کار می رود. در فرش های دستباف، خبری از تراکم نیست. اصطلاح رج و رجشمار در فرش دستباف که از گذشته مورد استفاده بوده است، تقریبا معادل تراکم در فرش ماشینی است. با این تفاسیر، تراکم در فرش ماشینی به چه معناست؟

همانطور که می دانید یک فرش از تار و پود تشکیل شده است. این تار و پود فرش باعث ایجاد گره ها در سطح فرش می شوند. این گره ها هستند که مبنای یک فرش را تشکیل می دهند. هرچه گره ها بیشتر باشد، تغییراتی در فرش حاصل می شود.

تراکم فرش به دو صورت طولی و عرض محاسبه می شود. تراکم عرضی همان شانه فرش است و تراکم طولی، همین اصطلاحی است که به آن تراکم فرش گفته می شود. تراکم طولی و عرضی با شمارش تعداد گره ها در طول و عرض فرش به دست می آید.

تراکم عرضی یا شانه

تراکم عرضی که به آن شانه فرش گفته می شود، تعداد گره ها در یک متر عرض قالی است. یعنی در هر متر از عرض یک فرش، چه تعداد ریشه یا گره وجود دارد. شانه فرش بیشتر مورد توجه قرار دارد و در هنگام خرید فرش احتمالا توضیحاتی توسط فروشنده یا فروشگاه اینترنتی فرش ماشینی ارائه می شود.

نکته مهمی که وجود دارد این است که تراکم عرضی، ریزبافت بودن و شلوغ بودن فرش را مشخص می کند. هرچه تعداد گره ها در عرض فرش بیشتر باشد، طرح فرش نیز ریزبافت تر خواهد بود. در واقع با افزایش ریشه های فرش، امکان استفاده از رنگ های بیشتر و بافت ریز ایجاد می شود.

مشخص است که هر تولیدکننده فرش ماشینی می تواند فرش با تراکم عرضی متفاوت ایجاد کند. با این حال، تعداد گره های عرضی فرش، مقدار متداولی هم دارد. برخی از رایج ترین شانه های فرش 350، 500 و 700 شانه هستند.

در مورد تراکم عرضی و شانه فرش، حتما در یک مطلب مجزا به نکاتی اشاره خواهیم کرد. با این حال توجه داشته باشید که تراکم بالای فرش الزاما نشان از کیفیت بیشتر فرش نیست. با این حال هرچه شانه فرش بیشتر باشد، احتمالا با فرشی زیباتر و خوش نقش تر مواجه هستیم. فرشی که شانه بالاتری دارد، شباهت بیشتری هم به فرش دستباف دارد.

تراکم طولی

اصطلاح دیگری که در خرید فرش Carpet باید مورد توجه قرار دهید، تراکم طولی فرش است. به تعداد گره ها در یک متر از طول فرش، تراکم طولی گفته می شود. با این حال وقتی گفته می شود تراکم یک فرش 1500 است، یعنی در طول یک متر از فرش، 1500 گره وجود دارد. اصطلاح تراکم به تنهایی به تراکم طولی اشاره دارد.

تراکم طولی فرش تنوع بالایی در بازار دارد و نمی توانیم شبیه به شانه فرش، اعداد رایجی برای آن بیان کنیم. بر خلاف شانه فرش که ارتباط با زیبایی و ریزنقش بودن دارد، تراکم فرش ارتباط مستقیمی با استحکام و سنگینی فرش دارد. هرچه تراکم بالاتر باشد، فرش سنگین تر می شود؛ به این علت که میزان گره ها در طول فرش افزایش پیدا می کند.

گفته می شود هرچه فرش تراکم بیشتری داشته باشد، استحکام آن بالاتر است. با این حال این موضوع به جنس نخ فرش نیز وابسته است. بسیاری از فرش های پرتراکم به هیچ وجه کیفیت لازم را ندارند. در مقابل برخی فرش های مدرن که ترکم فرش پایینی را به خود اختصاص داده اند، بسیار مقاوم و باکیفیت هستند.

در هنگام خرید فرش، به تراکم فرش دقت کنیم؟

نقش تراکم فرش برای خرید

برای خرید فرش ماشینی چه از نوع مدرن و چه از نوع سنتی، باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید که قطعا تراکم فرش نیز یکی از این نکات است. با این حال توجه بیش از اندازه به تراکم، به ویژه وقتی با فرش های سبک و مدرن مواجه هستیم، کار چندان صحیحی نیست.

بهتر است به جای متمرکز شدن بر روی تراکم فرش، بیشتر به کیفیت فرش چه از نظر نوع متریال و چه از نظر طرح و نقش توجه داشته باشیم. فرش متراکمی که طرح و نقش جذابی نداشته باشد، قطعا گزینه خوبی برای خرید نیست. همچنین اگر فرش با تراکم بالا خریداری کنید که نخ به کار رفته در آن بی کیفیت باشد، در واقع یک محصول بی کیفیت را خریداری کرده اید که احتمالا دوام زیادی نیز نخواهد داشت.

خلاصه اینکه برای خرید فرش ماشینی چه از نوع سنتی و چه از نوع مدرن، تراکم را در نظر داشته باشید اما به نکات بیان شده نیز دقت کنید. هدف خود را از خرید فرش مشخص کنید تا بتوانید به هر کدام از پارامترهای خرید فرش مثل زیبایی طرح و نقش، جنس نخ، دوام، سبک بافت فرش و… وزن بدهید. در این صورت است که می توانید انتخابی خوب داشته باشید.

اشتراک گذاری:

در telegram به اشتراک بگذارید
Telegram
در whatsapp به اشتراک بگذارید
WhatsApp
در pinterest به اشتراک بگذارید
Pinterest
در linkedin به اشتراک بگذارید
LinkedIn

1 نظر در “تراکم فرش یعنی چه؟

  1. سارا گفت:

    مطلب جالبی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شبکه های اجتماعی ما

جدیدترین مقالات مجله نساج باشی

از جدیدترین اتفاقات مطلع شوید

عضویت در خبرنامه نساج باشی

جدیدترین اطلاعات، تخفیف ها، کمپین ها و مسابقات را در ایمیل خود دریافت کنید

مقالات مرتبط

فروشگاه
0 علاقه مندی
0 آیتم سبد خرید
حساب کاربری